Rólunk

A Klubról

A Budapest Főnix Kendo és Iaido Klubbot (BFKIK) 1982-ben alapítottuk. Ez egy non-profit civil szervezet, aminek célja, hogy terjessze és ápolja a kendo-t, az iaido-t és a japán kultúrát Magyar országon. Klubunk hagyományos japán dojo (vívóterem) struktúra és metodika alapján épül fel. Annak ellenére, hogy edzéseinket tornateremben tartjuk, a régi tradicionális japán szokásokat megőrizzük. A test edzésén keresztül a szellemiség és a személyiség fejlesztésére is törekedünk.

Klubunk vezetői és tanárai önkéntes alapon vállalják a feladatukat, ezért semmilyen anyagi ellenszolgáltatást nem élveznek.

Vezetőink

Bárány Tibor
kendo 7. dan
kendo tanár, elnök

Aranyossy Árpád
kendo 5. dan
kendo tanár, elnökség tagja

Kovács Péter
kendo 5. dan, iaido 4. dan
(www.budapestiaido.hu)

Matus Márk
kendo 4. dan
kendo tanár, elnökség tagja

Klubunk egykori és mai válogatottjai

  1. Aranyossy Árpád
  2. Fülöp Zoltán
  3. Bárány Zoltán
  4. Bárány Tibor
  5. Nagy László
  6. Takács László
  7. Vadadi Zsolt
  8. Szólláth Tibor
  9. Schiller Gábor
  10. Török Orsolya
  11. Ilyés Miklós
  12. Sipos Aranka
  13. Németh Andrea
  14. Duschel Orsolya
  15. Bress Bálint
  16. Galanics Veronika
  17. Pénzes Eszter
  18. Gasparin Szabolcs
  19. Suba Gergely
  20. Zalka Márton
  21. Szegőfi Ákos
  22. Tallós Zsófia
  23. Lukács Marcell
  24. Fodor Ágnes
  25. Kereszthúry Gábor

Kapcsolataink kendo szervezetekkel

A Budapest Főnix Kendo és Iaido Klub a Magyar Kendo Szövetség (MKSZ) tagja. Az MKSZ tagja az Európai Kendo Szövetségnek (European Kendo Federation, EKF) és a Nemzetközi Kendo Szövetségnek (International Kendo Federation, IKF) is. Ez lehetőséget nyújt a szövetségünk számára, hogy részt vegyünk az Európa- és a világbajnokságokon. Ez a két szervezet képviseli hivatalosan a nemzeti kendo szövetségeket.

Versenyeink

Klubunk évente önállóan két országos versenyt rendez, a Budapest Főnix Sakura Kupát és a Budapest Főnix Momiji Kupát. A Sakura Kupa több mint 10 éve van jelen minden tavasszal hazai kendo versenynaptárban , ami hagyományosan az 1. dan és az e fokozat alatti kendósok részére biztosít versenyzési lehetőséget. A Momiji Kupa pedig a öt éve nyújt lehetőséget 35. életévüket betöltött senior kendósok versenyzőknek, hogy közel azonos feltételek mellett versenyezzenek.

Edzőtáborok

A heti rendszeres edzések mellett, fontosnak tartjuk az edzőtáborokon való részvételt is. Saját táborokat szervezünk évente több alkalommal: Zebegényi Kendo Tábor (kb. 2 nap tavasszal és ősszel)

Mérföldköveink

1982-ben alakult az első kendo csoport Magyarországon Kurdy Gábor kezdeményezésére az Állatorvosi Egyetem Sport Klubjában. (12 tanulóval heti 2 edzésen vett részt). Yamaji Masanori szakmai támogatást nyújtott a csoport számára.

1983-ban a Lágymányosi Közösségi Házba költözött a csoport, Vadadi Kornél (jelenleg az MKSZ tiszteletbeli elnöke) vette át a csoport irányítását.

1984-ben megalakult Magyarország első kendó klubja, Budapest Kendó Klub néven, Yamaji Masanori vezetésével. Magyarországra érkezett Tsushima Kanji úr, a Japán Nagykövetség kultúrattaséja, 3. danos kendo, 2. danos iaidómester. Klubunknak és a magyar kendo fejlődésének felbecsülhetetlen támogatást nyújtott évekig.

1985 május 8-án hivatalosan megalakult a magyar kendó szakág. Az OTSH által elismert sporttá válik Magyarországon. A VSZM Közösségi Házban (ma Budai Sportcentrum) tartott edzésekhez csatlakozott Ata Shoichi , a Japán Nagykövetség attaséja, 2. danos kendómester

1986-ban érkezett először japán delegáció Magyarországra, klubunkba. Ekkor megrendeztük az első ZNKR Hungária Kupát, és az első edzőtábort.

1987-ben az első magyar kendódelegáció (Aranyossy Árpád, Fülöp Zoltán, Vadadi Zsolt, és Bárány Tibor) Japánba utazott tanulmányútra.

1989-ben klubunk küldte az első kendó válogatottat Amsterdamba (Fülöp Zoltán, Aranyossy Árpád, Bárány Zoltán) a 9. Kendó Európa-bajnokságra. Bárány Tibor megszerzi az első nemzetközi helyezést (1989 Zürich, junior 3. hely)

1990-ben Vadadi Zsolt egy évig kendót, iaidót, kyudót és jodót tanult Japánban.

1991-ben klubunk küldte az első delegációt (Fülöp Zoltán, Nagy László, Takács László. Aranyossy Árpád, Németh Andrea) a torontói Kendo Világbajnokságra Kanadába.

1992-95 között klubunkban tanított Abe Tetsushi mester a JOCV* küldötteként. Németh Andrea 2. helyezést ér el a barcelonai Kendo Európa-bajnokságon, ez volt a első jelentős eredménye a magyar kendónak.

2000 Vadadi Zsolt és Bárány Tibor 5. dan fokozatra vizsgázott Japánban, Kitamotóban**

2003-ban klubunk a Budai Sportcentrumból, ahol közel 20 évig tartottuk az edzéseinket, a Kodály Zoltán Ének-zenei Általános iskola tornacsarnokába költözött kitűnő edzési körülmények közé.

2004-ben Duschel Orsolya a magyar női csapat válogatott tagjaként 1. helyezést ér el az Európa–bajnokságon Budapesten. Aranyossy Árpád 4. dan fokozatra vizsgázik 50 évesen. Árpád 33 évesen kezdett kendot tanulni a közösségunkben jó példát mutatva, hogy kitartással és szorgalommal felnőttként is kitűnő eredményt lehet elérni.

2005-ben Gasparin Szabolcs Magyarországon elsőként ösztöndíjat nyert a tokiói Kokushikan Egyetem Harcművészetek szakára. Csapatunk 1. helyezést ér el a Nemzetközi Hungária Kupán.

2006-ban Bárány Tibor 6. dan (Magyarországon elsőként) és Bárány Zoltán 5. dan fokozatra tett sikeres vizsgát.

2007-ben Vadadi Zsolt 6. dan fokozatra vizsgázott Liszabonban. Gasparin Szabolcs férfi egyéni bajnoki címet nyer a Nemzetközi Hungária Kupán.

2008-ban Zebegényben egy újabb gyermek kendo szekció alakult.

2009-ben Gasparin Szabolcs Toru Giga Kupa bajnok lett Prágában.Klubunk segítségével elkészült a ”4. dan” c. rövid film Perrin György rendezésében. Kategóriájában ez az első kendo témát feldolgozó művészfilm.

2010-ben A debreceni Kendo Európa-bajnokságon klubtagjaink. Szegőfi Ákos, Suba Gergely és Zalka Márton, junior csapat kategóriában 2. helyezést értek el. Pénzes Eszter női csapat kategóriában 3. helyezést ért el. Bárány Tibor az első magyar hivatalos nemzetközi bíró a debreceni Kendo Európa-bajnokságon.

2011-ben A gdyniai Kendo Európa-bajnokságon Pénzes Eszter és Tallós Zsófia képviselte klubunkat. Női csapat kategóriában 2-ik helyezést értek el. Bárány Tibor ismét részt vett a versenyen, mint hivatalos nemzetközi bíró (legfiatalabb nemzetközi bíró). Bárány Tibor és Vadadi Zsolt Magyarországon elsőként renshi fokozatot értek el.

2012-ben klubunk ünnepelte 30-ik évfordulóját. Az évforduló alkalmából a Kendo World a világ egyetlen angol nyelvű kendo szakújsága 3 oldalas cikket jelentetett meg a klubunkról. Novarrai Kendo Világbajnokságon Tallós Zsófia, mint magyar válogatott tag, képviselte a klubunkat.

2013-ban Tallós Zsófia és Szegőfi Ákos képviselte klubunkat a berlini Kendo Európa-bajnokságon. Versenyzőink női és férfi kategóriában 3-ik helyezést értek el a csapatverseny kategóriában. Bárány Tibor 7-ik dan fokozatra tett sikeres vizsgát, az első magyar aki ezt a szintet elérte.

2014 Európa-bajnokság, Clermont Ferrand: férfi egyéni: fighting spirit díj -Babos Gábor, férfi egyéni: fighting spirit díj: Tóth Balázs, női egyéni kategória: 2. hely Bővíz Marina, junior csapat:fightimg spirit díj- Lukács Marcell

2015 Világbajnokság, Tokyo: férfi egyéni: fighting spirit díj: Dubi Sándor, férfi csapat: 3. hely (Dubi Sándor, Dubi Attila, Babos Gábor, Tóth Balázs, Szegőfi Ákos), fighting spirit díj: Szegőfi Ákos


*JOCV (Japanese Overseas Corporations of Volunteers, Japán Külföldi Önkéntes Szolgálat), Magyarországra ez a szolgálat több mint 10 éve küld önkéntes kendo tanárokat.

** Kitamotoban, Japánban, rendezi meg minden évben az Össz Japán Kendo Szövetség (Zen Nihon Kendo Renmei, ZNKR) a kendo oktatók nemzetközi kendo táborát.